Kurs i DIgitalfoto grund

Kurs i digitalfotoKurs Digitalfoto fortsättning
– full kontroll över din kamera

I slutet av 90-talet har digitalfotograferingen fullkomligt exploderat. Ingen kunde väl någonsin föreställa sig hur stort detta skulle bli. Vare sig man är proffsfotograf eller amatör så tillhör digitalkameran den ordinarie utrustningen. I och med att man framkallar digitalt så finns det inga begränsningar på hur många bilder man kan ta. På så sätt ökar ju chansen för alla att ta den perfekta bilden

I den här kursen får du lära dig mer om fotografering. Vi kommer att arbeta med programläget M under hela denna kurs. Vi kommer även att ta upp lite om komposition och om hur ljus påverkar dina bilder.

 • Kurs Digitalfoto fortsättning, 4 v. ca 15 tim/v. tillgång i 6 mån
 • Du studerar helt på egen hand, inga tider att passa
 • Kursen är mycket övningsinriktad och du mailar in dina uppgifter
 • Alla uppgifter bedöms personligen av läraren
 • Läraren har arbetat som redigerare på ett av Sveriges största företag

En hands-on-kurs i Digitalfoto som är mycket övningsinriktad med olika fotouppgifter varje vecka.
Kurs i Digitalfoto grund
Kurs Digitalfoto fortsättning

Kursinnehåll Digitalfoto fortsättning

Vecka 1 – Ljus och ljusmätning för rätt exponering

 • ljusmätning & olika ljusmätningsmetoder
 • exponeringskompensation
 • polariseringsfilter
 • gråfilter
 • reflexskärm
 • få fram färger i en solnedgång
 • mäta i bilden så att vitt blir vitt och svart blir svart

Vecka 2 – Skapa rörelse i en bild

 • få rörliga objekt rörliga och stillastående skarpa
 • panorera utmed stillastående objekt på olika sätt för att få fart i bilden
 • skapa ljusslingor med kvällsljuset

Vecka 3 – Blixtfotografering

 • TTL – Through the lence
 • blixtexponering och synktid
 • ledtal
 • inbyggd & extern blixt
 • blixtljus & befintligt ljus
 • blixt i svagt ljus
 • partybilder

Vecka 4 – Fotografera människor

 • utrustning
 • belysning
 • reflexskärm
 • komposition
 • naturligt ljus – blixt eller inte
 • fotografera – bebisar, barn, par, större grupper & djur

Nästa steg
Kurs WordPress grund | Kurs Landskapsfotografering | Kurs Photoshop för fotografer

Kurs Digitalfoto fortsättning för alla

Deltagarcitat om vår kurs Digitalfoto fortsättning

 

Deltagare & målgrupp
För dig som vill få full kontroll över din kamera, ljus och mer om komposition.

Mål med kursen Digitalfoto
Kunna fotografera i alla ljusförhållanden i Manuellt läge på kameran.

Förkunskaper
Digitalfoto grund eller liknande.

Kamerautrustning
Du bör helst ha en systemkamera där du kan byta objektiv men inget tvång. Det är också bra om du har ett stativ, om inte går det bra ändå för de finns andra sätt att stödja kameran. Men det är oftast en av hemligheterna att alltid använda stativ för att få skarpa bilder.

Det räcker med en kamera för att gå kursen. Du kommer dock att få tips på utrustning man kan köpa och använda för att få bättre bilder som kanske leder till att du kommer att köpa tillbehör men då vet du också hur du ska använda tillbehören och köper ingenting i onödan.

Kursupplägg
Kursen är upplagt så att varje vecka har vi teori varvat med videofilmer och till varje veckas genomgång hör en veckans övningsuppgift som skickas in via vår portal och som kommenteras av läraren. Läraren finns som support via mail under hela kursen.

Tillträde till kursen
Du har tillgång till kursen 6 månader extra utöver själva kurstiden för repetition. Skulle du behöva längre tid för dina inlämningsuppgifter ordnar vi det utan problem.

Arbetsformer
Kursen är helt på distans. Kursen är mycket övningsinriktad och består av olika inlämningsuppgifter som kommenteras av läraren. Läraren finns också via mail och du har support dygnet runt.

Kursinformation
Kurslängd: ca 4 veckor
Studietid: 10 -15 tim/vecka
Pris: 1.995 SEK inkl moms (1.596 SEK exkl moms).
Utrustning

Kamerautrustning
Du bör helst ha en systemkamera där du kan byta objektiv men inget tvång. Det är också bra om du har ett stativ, om inte går det bra ändå för de finns andra sätt att stödja kameran. Men det är oftast en av hemligheterna att alltid använda stativ för att få skarpa bilder.

Det räcker med en kamera för att gå kursen. Du kommer dock att få tips på utrustning man kan köpa och använda för att få bättre bilder som kanske leder till att du kommer att köpa tillbehör men då vet du också hur du ska använda tillbehören och köper ingenting i onödan.

Nöjd kundgaranti
Nöjd kundgaranti
Om du mot förmodan inte skulle vara nöjd med din kurs erbjuder vi pengarna tillbakagaranti. Det ska då ske en skriftlig förklaring och garantin gäller enbart under första veckan efter login.
Kursen är inte studiemedelsberättigad.
Inloggning & Diplom
Inloggning till kurs
Du har tillgång till kursen 6 månader för repetition. Därefter kommer du att få möjlighet till förlängning.

Diplomering

Deltagare som genomgått hela kursen får ett diplom skickat med post. Diplomet är en bekräftelse på att du har goda kunskaper i den kurs du har gått och behärskar programvaran samt tillhörande teori.
Kontakta oss
 [contact-form to=’info@distansskolan.se’ subject=’Kontakt från hemsidan’][contact-field label=’Namn’ type=’name’ required=’1’/][contact-field label=’E-post’ type=’email’ required=’1’/][contact-field label=’Kommentar’ type=’textarea’ required=’1’/][/contact-form] 

Våra kursledare

Alla våra kursledare är aktiva inom reklambranschen och arbetar med reklam dagligen. De står också i klassrum och håller företagskurser varvat med produktion. De reser över hela landet för att hålla anpassade kurser på plats. Vi kan med säkerhet säga att vi har några av landets bästa utbildare på våra kurser med deras långa erfarenhet både inom produktion och utbildning.

Tycker det är bra upplägg på kursen, det är klart och tydligt vad man går igenom i varje lektion och vad man ska lära sig. För mig känns det som att distanskurs är det som fungerar bäst och då är det jättebra att det finns inom flera program och fördjupningskurser (till överkomligt pris också:)

Maria Ågren

Marknadsansvarig, Executive People

Har du frågor, kontakta oss!

1 + 4 =

Kurs Landskapsfoto

Efter kursen kan du gå vidare med vår kurs Landskapsfotografering som är en kurs inriktad på just landskap.

Kurs Photoshop för fototgrafer

Kurs Photoshop för fotografer inriktar sig på bildredigering av fotografier som kan vara ett bra komplement till fotokursen.

Kurs WordPress grund

Om du är intresserad av att lära dig skapa en egen hemsida har vi kursen WordPress grund.

Kurs InDesign grund

Behöver du lära dig göra trycksaker då rekommenderar vi kursen InDesign grund.

Share This